Wednesday, 11.09.2019

15:00 Registration for the conference (Entrance hall)

17:00 Opening lecture (CN hall)

Amir Amedi: How technology, life experiences and imagination shapes brain specialization.

Running title: Nature vs. Nurture factors in shaping up brain specializations in the visual and auditory cortex.

18:30-21:00 Welcome reception (Exhibition hall)


Thursday, 12.09.2019

9:00-11:00 The riddle of human brain plasticity – from sensory deprivation to training (chair: Artur Marchewka)

  1. Paulina KielibaNeural correlates of hand augmentation – brain plasticity following intensive usage of a robotic ‘Third Thumb’.
  2. Avital Hahamy: On the other hand: questioning the origins of sensorimotor plasticity.
  3. Olivier CollignonCrossmodal plasticity: Recycling the functional and multisensory architecture of the brain.
  4. Artur MarchewkaModality-general and modality-specific plastic changes when learning a second language.

11:00-11:30 Coffee break

11:30-13:30 Sociability and neurodevelopmental disorders (chair: Ewelina Knapska)

  1. Gaia Novarino: Molecular dissection of human neurodevelopmental disorders.
  2. Ksenia Meyza: Aberrant synaptic plasticity in mouse models of Autism Spectrum Disorder.
  3. Steven Kushner: Predictive encoding of social behavior in the anterior cingulate cortex.
  4. Jan Rodriguez Parkitna: Social reward and prosocial behaviors in mice.

13:30-14:30 Lunch break & posters (Abstract book) 

14:30-16:30 Memories hijacked by addiction- from molecules to brain circuits (chair: Kasia Radwańska)

  1. Yan Dong: Silent synapses dictate cocaine memories.
  2. Xiaoke Chen: Orchestrating opioid associated memories in thalamic circuits.
  3. Christian MüllerParadox antidepressant effects of alcohol and mechanisms of alcohol instrumentalization.
  4. Kasia Radwańska: Alcohol memories are controlled by Arc/Arg3.1. 

16:30-17:00 Coffee break

17:00-18:30 Astrocytes (chair: Piotr Michaluk)

  1. João Filipe Oliveira: The involvement of astrocytes in cognitive processing.
  2. Michał Ślęzak: Glia in Action: Astrocytes in Physiological and Pathological Stress.
  3. Piotr Michaluk: Mechanisms of regulating astrocytic glutamate transporter GLT-1 trafficking.

18:30- Beer & Snack at Resort club cafe (location here)  


Friday, 13.09.2019

9:00-10:30 Actin and beyond, I (chair: Tomasz Prószyński & Jakub Włodarczyk)

  1. Pirta Hotulinen: Activity-dependent and -independent spine initiation and learning.
  2. Marco Rust: Actin-dependent mechanisms of mammalian brain development and function.
  3. Elena Marcello:  The cyclase-associated protein 2 is a novel regulator of cofilin in synaptic plasticity and Alzheimer’s disease.

10:30-11:00 Coffee break

11:00-12:30 Actin and beyond, II (chair: Tomasz Prószyński & Jakub Włodarczyk)

  1. Tomasz Prószyński: Angiomotins. A small family (of scaffold proteins) but so influential that you can lose your mind.
  2. Monika Bijata: Signaling between serotonin receptors and the extracellular matrix as a key to understanding pathogenesis of stress related disorders.
  3. Bernadeta Szewczyk: Stress and zinc deficiency-sensitive antidepressant-like effects of NMDA receptor antagonists.

12:30-14:00 Lunch break & posters (Abstract book)

14:00-15:30 Reviewing papers with Yan Dong – workshop for students.

15:30-17:30 Spatial Memory (chair: Rafał Czajkowski)

  1. Menno Witter: Neurons & Networks in the Entorhinal Cortex. A comparison between lateral and medial entorhinal cortex.
  2. Vincent Bonin: Connectivity rules and information coding in higher-order visual circuits.
  3. Marlene BartosEmergence of memory engrams in the hippocampus.
  4. Rafał Czajkowski: Cortico-hippocampal interactions during memory formation.

17:30-18:00 Coffee break

18:00 Closing lecture

Scott Sternson: Deconstruction of hypothalamic neuron ensemble dynamics with combinatorial molecular identity.